Zespół zakładu i osiedla przemysłowego w Sielpii Wielkiej

Miejsce, w którym się znajdujesz stanowi jeden z najcenniejszych zabytków przemysłowych. Zespół walcowni i pudlingarni wraz z osiedlem fabrycznym wybudowano  z inicjatywy Stanisława Staszica i z faktycznym udziałem Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Pierwszy plan z roku 1821 zakładał budowę młotowni fryszerskiej aż na 16 młotów. Fabryczne maszyny napędzane były przez jedno z pierwszych, monumentalnych europejskich rozwiązań technicznych – koło wodne o średnicy 8m.

W drugiej połowie XIX wieku zakład znacznie podupadł. Powodem było m.in.: stopniowy wybrakowanie surowca, zmniejszenie się powierzchni lasów , gdzie wypalano  węgiel drzewny niezbędny do procesu produkcji oraz  konkurencja zakładów pracujących w oparciu o węgiel kamienny w Zagłębiu Dąbrowskim.  Obróbka żelaza w Zespole hutniczym w Sielpi trwała do 1921 roku.

Jeszcze przed II wojną światową na terenie Zakładów utworzono Muzeum, które ucierpiało podczas działań wojennych.  W roku 1962 reaktywowano jednostkę, która  do tej pory znana jest jako Muzeum Zagłębia Staropolskiego.

Czytaj dalej