Nowe pomysły w starej hucie, czyli SKNZ w Starachowicach

W piątek nasi koliści wybrali się do Starachowic w województwie świętokrzyskim, na konferencję „Śladami Stanisława Staszica. Popularyzacja dziedzictwa przemysłowego regionu świętokrzyskiego”, organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Zarządzanie oraz Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura, które było także gospodarzem wydarzenia. Zebranych gości przywitał dyrektor muzeum – mgr Paweł Kołodziejski, opowiadając o wartości zabytków techniki i potrzebie ich rewitalizacji.

Pierwszym prelegentem był dr inż. Ireneusz Suliga z Wydziału Odlewnictwa AGH opowiadający o „Staszicowskim okresie rozwoju krajowego hutnictwa”. Następnie dr inż. Paweł Bogacz, reprezentujący Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, opowiedział o nowym odczytaniu słów i czynów Stanisława Staszica poprzez podejmowanie nowatorskich działań przez AGH. Kolejną prelegentką była prezes SKNZ – Katarzyna Styk, która opowiedziała o projektach Świętokrzyskie Śladami Stanisława Staszica i Ogólnopolski Festiwal im. Stanisława Staszica oraz o pracach z nimi związanymi. Ostatnie wystąpienie przedstawili  członkowie SKNZ Dominika Marcak i Michał Madej –  „Warsztaty Pomysł na przemysł, czyli jak zainteresować historią”. Na zakończenie Katarzyna Styk zaprezentowała przewodnik pt. „Turystyka Industrialna Ze Stanisławem Staszicem po Staropolskim Okręgu Przemysłowym”, powstały w ramach projektu Świętokrzyskie Śladami Stanisława Staszica.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele  Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego w Starachowicach, członkowie Rady Muzeum, radni Powiatu Starachowickiego, partnerzy projektu „Śladami Stanisława Staszica” – Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, Urząd Miasta i Gminy Kunów, Urząd Gminy Miedziana Góra, Urząd Gminy Brody, a także sympatycy zabytków techniki z miasta i okolic. Wydarzenie zakończyło się z sukcesem, cieszymy się, że nasz projekt został przyjęty z takim entuzjazmem!