Konferencja „Ze Staszicem na tarczy” z udziałem czterech przedstawicielek SKNZ…

konferencja_starachowiceW piątek 18 marca w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach odbyła się konferencja „Ze Staszicem na tarczy” poświęcona znamienitej personie, patronowi naszej Alma Mater, twórcy Staropolskiego Okręgu Przemysłowego – Stanisławowi Staszicowi. Konferencja miała na celu upamiętnienie dwóch wydarzeń: 190. rocznicy śmierci Stanisława Staszica oraz 200. rocznicy utworzenia Akademii Górniczej w Kielcach.

Obchody rozpoczął Dyrektor Muzeum, mgr Paweł Kołodziejski przedstawiając zaproszonych gości i prezentując agendę spotkania. Jako pierwszy głos zabrał mgr Tadeusz Szczepański – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach z okazji Święta Patrona Szkoły.

Następnie referat pt. „Świętokrzyskie Śladami Stanisława Staszica. Trasa turystyczno-dydaktyczna” wygłosiły nasze Kolistki: Katarzyna Styk i Paulina Turek. Kolejno zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Iłży, którzy przygotowali interesujące przedstawienie oraz krótką prezentację działalności Staszica. Ostatnią prelegentką była uczennica wspomnianego już II LO, która wygłaszając swój referat przybliżyła życiorys Stanisława Staszica licznie zgromadzonej publiczności. 

Na zakończenie przedstawiciel Muzeum Historii Kielc Pan Bartłomiej Tambor, otworzył wernisaż wystawy „Akademia Górnicza w Kielcach”, jednocześnie zapraszając wszystkich zebranych.

Po części oficjalnej uczestnikom zaproponowano zwiedzanie unikatowego na skalę europejską zabytku czyli Zakładu wielkopiecowego. Jak powiedziały przedstawicielki projektu „Śladami Stanisława Staszica” realizowanego w ramach „Zwolnionych z teorii” i „Grantu Rektora AGH”: „Jest to naprawdę unikatowe miejsce. Z pewnością musimy tutaj wrócić w sezonie letnim, kiedy dostępne do zwiedzania będą wszystkie obiekty!”.

Projekt został przyjęty z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem ze strony widzów. Serdeczne gratulacje należą się organizatorom Konferencji, prelegentom i przedstawicielkom SKNZ. Oczywiście tradycyjnie zachęcamy do promowania i odwiedzania fanpage’a projektu, aby być na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *