Zapraszamy do udziału w I Rajdzie Śladami Stanisława Staszica!

W ramach integracji i lepszego poznania poprzemysłowego dziedzictwa województwa świętokrzyskiego zapraszamy wszystkich sympatyków rajdów, uczniów szkół z terenu województwa świętokrzyskiego oraz sympatyków tematu do przejścia jednej z proponowanych tras, a następnie do spotkania przy ognisku i podsumowania tej przygody!

Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny w zakładce Rajd Staszica.

W razie pytań prosimy o kontakt pod nr 508 694 753 lub adresem e-mail: festiwal.staszica@gmail.com

Lato w Hucie za nami!

Zakończyliśmy cykl warsztatów w ramach akcji „Lato w hucie” organizowanej przez naszego partnera – Muzuem Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura. Katarzyna – lider projektu Świętokrzyskie Śladami Stanisława Staszica przeprowadziła łącznie cztery letnie warsztaty: dwa w dniu 19 lipca i dwa w sierpniu (odpowiednio 2 i 7). W zajęciach wzięło udział około 25 niezwykle kreatywnych i przesympatycznych młodych ludzi. Mowa była o Staropolskim Okręgu Przemysłowym, podstawach przedsiębiorczości i znaczeniu innowacyjności. To była naprawdę świetna zabawa, dziękujemy za zaproszenie! 🙂

Wakacyjne warsztaty!

Wakacje – wakacjami, ale my nie zwalniamy! Pisaliśmy już o podsumowaniu projektu warsztatów edukacyjnych pt. Pomysł na przemysł czyli jak powstał Staropolski Okręg Przemysłowy. Zajęcia były realizowane głównie w szkołach podstawowych i skierowane były do dzieci i młodzieży szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego w lutym br. Zainteresowanie było jednak tak duże, że przeprowadziliśmy kilka warsztatów w ramach ferii zimowych, dostając jednocześnie zaproszenie na zajęcia wakacyjne. W taki to sposób 19 lipca odbyły się dwa warsztaty w Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach. W ramach zajęć opowiedzieliśmy nie tylko o Staropolskim Okręgu Przemysłowym, ale też o znaczeniu pomysłu, innowacyjności i otwartości umysłu dla świata techniki.

Kolejne zajęcia – Pomysł (nie tylko) na przemysł odbędą się 2 i 7 sierpnia również w MPiT w Starachowicach. Do zobaczenia

Prezes Koła w Radiu Ostrowiec!

Aby wykorzystać słoneczne, wakacyjne dni wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę. A o tym, co ciekawego można zobaczyć w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego opowiadała w lokalnym Radiu Ostrowiec 95,2 Prezes naszego koła – Katarzyna Styk. To całkiem młode radio, ponieważ istnieją dopiero od 5 czerwca, jednak realizują interesujący materiał, zapraszając wiele gości do rozmów na żywo. Kasia została zaproszona na audycję „Idealne popołudnie”, gdzie w godzinie 15:00 – 16:00 rozmawiała z Norbertem Ziębą o projekcie „Świętokrzyskie Śladami Stanisława Staszica”. Prowadzący pytał o stworzony przez Nas przewodnik po trasie turystyczno-dydaktycznej, podążającej za życiem patrona naszej uczelni, a Kasia zachęcała słuchaczy do udziału w konkursach Ogólnopolskiego Festiwalu Stanisława Staszica oraz Rajdzie Staszica.

Konkurs – hasło „Innowacyjność”

Wakacje trwają, ale ekipa działająca przy Ogólnopolskim Festiwalu im. Stanisława Staszica nie zwalnia tempa i zaprasza dzieci oraz młodzież do wzięcia udziału w trzech konkursach! Pierwszy z nich, konkurs komiksowy „Innowacja wyobraźni”,  łączy edukację z kreatywnością, ponieważ zachęca do zapoznania się z życiem i twórczością Abrahama Sterna oraz rozwijania u uczniów aktywności artystycznej. Kolejny konkurs, „WIK (wynalazek = idea * kreatywność)”, ma na celu rozwój zainteresowań środowiskiem filmowym i wyrażenie własnych wizji w poprzez film. Ostatni z konkursów pt. „Koło postępu” to ukłon w stronę młodych amatorów fotografii. Zachęca on do zainteresowania młodzieży innowacyjnymi i kreatywnymi wynalazkami, jak również promocją nauk technicznych i działań inżynierskich.

Więcej informacji oraz regulaminy wszystkich konkursów można znaleźć na stronie http://ofss.agh.edu.pl/
Serdecznie zapraszamy do udziału!

Nowe pomysły w starej hucie, czyli SKNZ w Starachowicach

W piątek nasi koliści wybrali się do Starachowic w województwie świętokrzyskim, na konferencję „Śladami Stanisława Staszica. Popularyzacja dziedzictwa przemysłowego regionu świętokrzyskiego”, organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Zarządzanie oraz Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura, które było także gospodarzem wydarzenia. Zebranych gości przywitał dyrektor muzeum – mgr Paweł Kołodziejski, opowiadając o wartości zabytków techniki i potrzebie ich rewitalizacji.

Pierwszym prelegentem był dr inż. Ireneusz Suliga z Wydziału Odlewnictwa AGH opowiadający o „Staszicowskim okresie rozwoju krajowego hutnictwa”. Następnie dr inż. Paweł Bogacz, reprezentujący Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, opowiedział o nowym odczytaniu słów i czynów Stanisława Staszica poprzez podejmowanie nowatorskich działań przez AGH. Kolejną prelegentką była prezes SKNZ – Katarzyna Styk, która opowiedziała o projektach Świętokrzyskie Śladami Stanisława Staszica i Ogólnopolski Festiwal im. Stanisława Staszica oraz o pracach z nimi związanymi. Czytaj więcej

Konferencja „Poprzemysłowe dziedzictwo kulturowe i jego rola w kształtowaniu lokalnej tożsamości” …

konfernecja2_starachowiceZachwycając się obiektami, które już wkrótce będą gościć turystów podczas zwiedzania trasy „Śladami Stanisława Staszica”, darzymy je również szacunkiem i chcemy brać udział w ich jubileuszach.  Dlatego podczas obchodów 50. rocznicy wpisania Starachowickiego Zakładu Wielkopiecowego do rejestru zabytków, w Starachowicach nie mogło zabraknąć naszej przedstawicielki i liderki projektu – Katarzyny Styk. Z tej okazji na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyła się konferencja naukowa „Poprzemysłowe dziedzictwo kulturowe i jego rola w kształtowaniu lokalnej tożsamości”. Czytaj więcej

Konferencja „Ze Staszicem na tarczy” z udziałem czterech przedstawicielek SKNZ…

konferencja_starachowiceW piątek 18 marca w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach odbyła się konferencja „Ze Staszicem na tarczy” poświęcona znamienitej personie, patronowi naszej Alma Mater, twórcy Staropolskiego Okręgu Przemysłowego – Stanisławowi Staszicowi. Konferencja miała na celu upamiętnienie dwóch wydarzeń: 190. rocznicy śmierci Stanisława Staszica oraz 200. rocznicy utworzenia Akademii Górniczej w Kielcach.

Obchody rozpoczął Dyrektor Muzeum, mgr Paweł Kołodziejski przedstawiając zaproszonych gości i prezentując agendę spotkania. Jako pierwszy głos zabrał mgr Tadeusz Szczepański – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach z okazji Święta Patrona Szkoły.

Następnie referat pt. „Świętokrzyskie Śladami Stanisława Staszica. Trasa turystyczno-dydaktyczna” wygłosiły nasze Kolistki: Katarzyna Styk i Paulina Turek. Kolejno zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Iłży, którzy przygotowali interesujące przedstawienie oraz krótką prezentację działalności Staszica. Ostatnią prelegentką była uczennica wspomnianego już II LO, która wygłaszając swój referat przybliżyła życiorys Stanisława Staszica licznie zgromadzonej publiczności. 

Na zakończenie przedstawiciel Muzeum Historii Kielc Pan Bartłomiej Tambor, otworzył wernisaż wystawy „Akademia Górnicza w Kielcach”, jednocześnie zapraszając wszystkich zebranych.

Po części oficjalnej uczestnikom zaproponowano zwiedzanie unikatowego na skalę europejską zabytku czyli Zakładu wielkopiecowego. Jak powiedziały przedstawicielki projektu „Śladami Stanisława Staszica” realizowanego w ramach „Zwolnionych z teorii” i „Grantu Rektora AGH”: „Jest to naprawdę unikatowe miejsce. Z pewnością musimy tutaj wrócić w sezonie letnim, kiedy dostępne do zwiedzania będą wszystkie obiekty!”.

Projekt został przyjęty z ogromnym entuzjazmem i zainteresowaniem ze strony widzów. Serdeczne gratulacje należą się organizatorom Konferencji, prelegentom i przedstawicielkom SKNZ. Oczywiście tradycyjnie zachęcamy do promowania i odwiedzania fanpage’a projektu, aby być na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego docenił projekt SKNZ…

swietokrzyskie_staszicKilka tygodni temu informowaliśmy o złożeniu przez SKNZ wraz z Fundacją dla AGH wniosku w otwartym konkursie ofert dotyczącym wsparcia zadań publicznych województwa świętokrzyskiego z zakresu kultury w 2016 roku. Dziś możemy pochwalić się, że zgłoszony projekt Stworzenie trasy dydaktycznej „Świętokrzyskie śladami Stanisława Staszica” – hołd AGH w 200. rocznicę powołania Szkoły Akademiczno-Górniczej został doceniony przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, projekt otrzyma dofinansowanie kwotą 2000 złotych! Z pewnością takie wsparcie wspomoże zrealizowanie zaplanowanych działań. Warto przypomnieć, że projekt otrzymał również Grant Rektora AGH. Serdecznie dziękujemy liderce projektu – Katarzynie Styk, za przygotowanie wniosku i pełne zaangażowanie.